Żniński Dom Kultury

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Pałuckiej

Instruktor: Patrycja Szablewska

Zajęcia płatne: 100 zł.

Zajęcia we wtorek i czwartek

"Moja przygoda z tańcem zaczęła się w dniu, w którym jako 9-letnia dziewczynka zostałam zaprowadzona przez moją mamę na pierwsze zajęcia Zespołu Pieśni i Tańca Strzecha. Od tamtego momentu z każdymi zajęciami rosła we mnie pasja do polskiej tradycji. Urodziłam i wychowałam się na Pałukach, dlatego pierwsze kroki taneczne stawiałam właśnie do melodii pałuckich. Dzięki uczestnictwu w zespole, spędziłam swoje dzieciństwo ucząc się wartości jakie przekazywał nam - małym artystom kierownik zespołu, czerpiąc inspirację od starszych tancerzy, muzyków, wielokrotnie tworząc wspomnienia  na licznych koncertach na terenie kraju, jak i poza jego granicami. To wszystko, co otrzymałam od zespołu, zbudowało we mnie ogromny szacunek do dziedzictwa kulturowego, a kultywowanie tradycji daje mi poczucie spełnienia. Dziś po prawie dwudziestu latach kontynuacji pasji jaką jest sztuka ludowa, głośno mówię o tym, że nie mogło mnie spotkać nic lepszego a dzięki niej, moje dzieciństwo było bogate w doświadczenia i spotkania z kulturą. Obecnie jestem studentką w Stowarzyszeniu Sztuki i Edukacji w Krakowie, gdzie regularnie podnoszę swoje kwalifikacje i nieustannie uczę się pracy z dziećmi w zespołach ludowych. Wolny czas spędzam na sali tanecznej jako tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Siekieracy.
Tradycja to nie przechowywanie popiołów, lecz przekazywanie płomienia. Chcę, aby dzieci z Żnina i okolic miały możliwość kontaktu z żywą tradycją, przekazami babć i dziadków. Regularne spotkania będą naszą drogą do stworzenia w Żninie miejsca, które będzie kojarzyć się z prawdziwym domem, w którym dominuje radość ze wspólnej pasji, poczucie jedności grupy i wzajemne wsparcie.
Przed nami wspaniała droga, podczas której czekają nas warsztaty z tradycyjnego rękodzieła, nauka tańca i śpiewu ludowego, akcje charytatywne, wyjazdy na festiwale i wiele innych :)"

ZAŁĄCZNIKI:

Dyrektor ŻDK Artur Krajewski

Żniński Dom Kultury to Wasz Dom !!!