Żniński Dom Kultury

Zajęcia taneczne dla dzieci +GORDONOWSKIE, umuzykalniające dla niemowląt oraz dzieci 0-3 lata + umuzykalniające dla dzieci 3-7 lat

Zajęcia taneczne dla dzieci

Termin zajęć: wtorek, środa

Instruktor: Anna Plewa

Zajęcia płatne: 120 zł/m-c.

Zajęcia gordonowskie, czyli zajęcia umuzykalniające prowadzone przez certyfikowanego instruktora I stopnia (audiacji wstępnej) dla niemowląt i małych dzieci od urodzenia do 3 lat wg. teorii uczenia się muzyki E.E.Gordona.

Zajęcia polegają na swobodnej zabawie różnorodną muzyką przy wykorzystaniu śpiewanek w różnych skalach modalnych oraz rytmiczanek w różnym metrum. Punktem wyjścia na zajęciach jest głos, swobodnych ruch ciała i trwająca pomiędzy śpiewem cisza. To dzięki nim dziecko zaczyna samodzielnie rozumieć muzykę i to, co się w niej dzieje. Rozumienie muzyki nazywa się audiacją i dobywa się ono wtedy, gdy muzyka jest słyszalna, ale również wtedy, gdy trwa cisza. Audiacja jest więc dla muzyki tym, czym myślenie dla mowy. Dlatego też na zajęciach gordonowskich dzieci uczą się pewnych motywów tonalnych i rytmicznych, które wzbogacają jego słownik muzyczny.

Zajęcia gordonowskie trwają 25-30 min, a po części merytorycznej poświęcamy 15 minut na zabawę muzyczną z instrumentami perkusyjnymi, śpiewamy piosenki ze słowami przy akompaniamencie gitary lub ukulele.

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym skupiają się wokół wszystkich form aktywności muzycznej dziecka tj. śpiew, gra na instrumentach (perkusyjnych i melodycznych), taniec, improwizacja, ruch do muzyki. Celem zajęć jest uwrażliwienie dzieci na różnorodność muzyki pod względem tonalnym oraz rytmicznym. Wszystkie aktywności muzyczne wyrabiają u dzieci pamięć muzyczną, muzyczne myślenie, wpływają pozytywnie na koncentrację uwagi, wyobraźnię przestrzenną, poprawiają zdolności motoryczne oraz kształtują słuch.

Najważniejszy dla rozwoju muzycznego dziecka jest ruch i to on jest punktem wyjścia na zajęciach. Pozwala on wyczuć dziecku puls, rozładować napięcia, integrować się z innymi w przestrzeni i czasie, by ostatecznie skupić uwagę słuchową na warstwie rytmicznej i melodycznej piosenek.

Część zajęć umuzykalniających poświęcamy na tzw. audiację, czyli muzyczne myślenie, zgodnie z teorią uczenia się muzyki E.E. Gordona. Rytmizujemy i śpiewamy w różnych skalach i różnym metrum, co pozwala dziecku rozumieć muzykę w każdej jej warstwie, a docelowo podejmować nawet próby improwizacji melodycznej i rytmicznej.

Zajęcia taneczne dla dzieci

Utworzono dnia 13.06.2023, 19:26

Dyrektor ŻDK Artur Krajewski

Żniński Dom Kultury to Wasz Dom !!!